piątek, 7 września 2018

Marco Foyot - ćwiczenia

Marco Foyot to postać bardzo kontrowersyjna z wielu względów...: ) Jednego jednak nie można Mu odmówić - jeśli chodzi o ilość materiałów do nauki gry żaden z mistrzów nie jest Go w stanie pobić. Postaram się wrzucić kilka ćwiczeń które można znaleźć w sieci i krótko je opisać tak żeby mogły być przydatne.


1. LobNa filmie widać jak ćwiczyć wysokie Portee ( loba ). Marco stara się wyrzucić kulę nad kablem łączącym 2 latarnie. Proszę zwrócić uwagę, że używa delikatnego przysiadu aby wykorzystać siłę mięśni nóg , Reka jest wyprostowana do końca prowadzenia kuli a wypuszczenie kuli następuje bardzo wysoko.

2. Cwiczenie donnee przy lobiena tym fragmencie widzimy jak ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca lądowania aby rzuty były powtarzalne . Rzuty są wykonane bardzo miekko (tzw. martwa kula ) bez podkręcenia ale bardzo celnie - wszystkie spadają blisko siebie.

3 Wariacja 2 z wyrysowanym obszarem pozostawienia kuli.4. To samo ale do koszona z wykorzystaniem latarni - proszę zwrócić uwagę na wysoko wyprowadzana rękę.
5 Strzał przez belkę

Ciekawe ćwiczenie mające oduczyć na strzelania siłowego/płaskiego. Ciekawe jest to, że strzelec nie widzi kul które sa celem. Zeby sobie pomóc Marco ustawia kamyczki na belce mające naprowadzić Go na wybijane kule. Strzał jest miękki  bez użycia siły.6 Puentowanie z podkręceniem z pozycji kucznej

Chodzi o ominiecie zgrabnym łukiem dwóch kul stojących z przodu koszona.

Na tym drugim filmie lepiej widać o co chodzi. Foyot tłumaczy w jaki sposób kula powinna opuścić rękę aby dostała pożądanej rotacji bocznej (kciuk do góry , kciuk do dołu)