niedziela, 22 lipca 2018

O koszonie słów kilka


Tekst autorstwa Frederica Nachina pochodzi ze strony Boulistanaute.com Wyrzucenie koszona jest pierwszym rzutem wykonywanym  na początku każdego rozdania. Podobnie jak w przypadku rzucania pierwszej kuli, rzut koszonem jest niezbędny i często warunkuje przebieg całej meny.
Dlatego też warto ćwiczyć rzucanie celem na wszelkiego rodzaju nawierzchniach.  Jest oczywiste, że niewielu graczy to ćwiczy i jest to ewidentny błąd.W czasie szkolenia trenerzy i nauczyciele nie poświęcają wystarczającej uwagi celowi. Wystarczy spojrzeć na sposób, w jaki młodzi ludzie rozpoczynają grę, aby się o tym przekonać.
W 90% przypadków najważniejsze jest zdobycie punktu!
Bardzo ważne jest, aby nauczyć graczy rzucać cel na następujące odległości:
- 4 metry do 7 metrów dla najmłodszych.
- 5 metrów do 8 metrów dla starszych.
- 6 metrów do 9 metrów dla kadetów.
- 6 do 10 metrów dla juniorów i seniorów.

Podczas wyrzucania koszona można wziąć pod uwagę kilka czynników. W zależności od przyzwyczajeń drużyny, widzimy że czasem koszona wyrzuca strzelec lub puenter.

W 1 przypadku:
- Strzelec rzuca cel na odległość, która mu odpowiada, a puenter się do tego dostosowuje.
- Strzelec wyrzuca cel na odległość, która mu odpowiada i bierze pod uwagę umiejętności swojego puentera.

W 2 przypadku
a) Puenter rzuca celem w dogodne dla siebie miejsce, niezależnie od odległości, na jakiej jego strzelec jest najbardziej skuteczny.
Kiedy puenter rzuca koszona, pożądane jest, aby rzucił ją "na swoją rekę".
Rzucanie koszona „na swoją rękę” oznacza, że ​​puenter bierze pod uwagę technikę, którą opanował najlepiej i którą zamierza grać do tego koszona.

b) Puenter rzuca cel pod „swoja rekę”, ale bierze pod uwagę odległość, z jaką strzelec jest najbardziej skuteczny.

W szkołach petanque uczymy młodych ludzi, że puentowanie jest ważniejsze niż strzelanie.
Ma to znaczenie zwłaszcza  wtedy, gdy puenter musi wyrzucić cel. Mówi się im, że dobry strzelec musi umieć wybijać kule na dowolnej odległości. Zgodnie z tą zasadą, puenter musi umieścić koszona  w miejscu i odległości, które pozwolą jego zespołowi zoptymalizować jego sukces.
Tak wyglądają zasady generalne.

Ale uwaga, rzucanie koszona wymaga znacznie więcej know-how i subtelności, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jest to ściśle związane z decyzjami taktycznymi. Będą one miały decydujący wpływ na rzut koszonem.
Ileż to gier zostało przegranych po złym wyrzuceniu koszona, nawet na najwyższym poziomie.
Rzucanie celem zależy od aspektów technicznych i taktycznych.
- Wybór oterenu gry, gdy nie jest on ograniczony/wydzielony.
- Biorąc pod uwagę mocne i słabe strony jego zespołu.
- Taktyka stosowana przez jego drużynę, ofensywna  lub raczej defensywna,

Gdybyśmy musieli podać podstawową zasadę, powiedziałbym:
"Lepiej jest rzucić koszona na odległość, która pozwala zespołowi zoptymalizować  grę, niż chcieć za wszelką cenę postawić przeciwnika w trudnej sytuacji"

Przykład

Oto świetny klasyk w Pétanque.
Wielu graczy decyduje się rzucić koszona na dużą odległość, aby spróbować przeszkodzić przeciwnikowi. Dlaczego nie!
Tylko, że będzie to kwestia możliwości zbliżenia się do koszona na tym dystansie, tak aby było to skuteczne i aby móc wybić trzy kule na cztery w okolicach 9 metra. W przypadku większości drużyn jest to po prostu niemożliwe.
Chociaż może wydawać się to oczywiste, wiele zespołów wpada w tę pułapkę. Grają daleko i nie mogą zbliżyć się do koszona. To klasyczny błąd, który ciągle możemy oglądać w czasie zawodów.
Posumowująć :
Wybór odległości w momencie rzutu celem musi faworyzowanie drużyną, która jest w posiadaniu celu.

W PRAKTYCE:
- Jeśli drużyna zdobywa punkty w kolejnych menach, grając na 7 metrach, musi zrobić wszystko, aby kontynuować umieszczanie koszona na tym samym dystansie.
- Jeśli twoja drużyna znajduje się w trudnej sytuacji na dystansie na którym gra Twój przeciwnik, to przy pierwszej możliwości konieczne będzie wyrzucenie celu na odległość, która pozwoli zespołowi przejąć inicjatywę w grze.
- Jeśli prowadzisz 12 do 3, rzut koszonem możesz wykonać na maksymalnym dozwolonym dystansie, aby uniknąć straty wielu punktów.
- I odwrotnie, jeśli twoja drużyna  przegrywa 3-12, rzuć koszona na minimaln dystans , aby spróbować zdobyć punkt.
- Mamy  wynik 12-12, i tu ścierają się dwie teorie. Osobiście wolę rzucić koszona  na niewielką odległość. Po prostu , na tym dystansie łatwiej jest zastosować  wszystkie sztuczki Petanque. (Przednia kula, umieszczenie kuli w osi koszona, mając nadzieję na jej puknięcie w przypadku strzału przeciwnika, przepchniecie koszona do kul z tyłu, strzał na koszona, aby anulować prowadzenie itp.).

Wciąż jeszcze wiele można by powiedzieć o koszonie który jest tak lekceważonym elementem gry.