wtorek, 3 lipca 2018

Jego Wysokość KOSZON !


Jego Wysokość KOSZON !Zazwyczaj nie przywiązujemy do niego zbyt wielkiej wagi. Po prostu ciskamy go gdzieś tam, byle tylko miedzy 6 a 10 metrem wylądował i będzie dobrze. BŁĄD ! : )
Wyrzucanie koszona jest bowiem bardzo istotnym rzutem (jeśli nie najważniejszym) w całej rozgrywce. Trzeba pamiętać o tym, że miejsce w którym umieścimy koszona jest miejscem w które będziemy się starali wysłać też nasze kule. Jeśli gramy na dość otwartym terenie warto przed rzutem rozejrzeć się uważnie a nawet wybrać się na mały spacer po boisku i poszukać najlepszego miejsca dla naszego milusińskiego. Wyobrazić sobie gdzie będziemy lądowali naszymi kulami, czy jest tam gładko, czy nie ma kamieni, zdradzieckich dziur czy wąwozów. Rozważmy siły naszej drużyny i możliwości przeciwników. Jeśli to drużyna „jubilerów” lubujących się w chirurgicznej puencie na 6 metrze wyrzućmy koszona dalej, w okolice 9 metra. Jeśli natomiast mają oni kłopot z lobami posadźmy koszona np. za łachą piachu czy kamienistym piargiem uniemożliwiając dotoczenia czy sprytne pół-loby. Umiejętność czytania terenu bardzo się tutaj przyda.
Warto też skonsultować się z resztą drużyny celem dokonania wspólnego wyboru. Jedna z teorii dotyczących koszona mówi, że wyrzucać go powinien strzelec dobierając dystans najbardziej mu odpowiadający. Ale to tylko teoria, w praktyce bywa różnie.
Powinniśmy pamiętać o ;
- umiejętnościach naszej drużyny
- możliwościach drużyny przeciwnej
- atrakcjach oferowanych przez teren

Wyrzucanie koszona to też odrębna wiedza. Teoretycy zalecają wyrzucanie go w sposób bardzo podobny do wyrzucania kuli. Popatrzmy na zdjęcie.Koszon powinien zostać ciśnięty spod ręki z leciutką rotacją wsteczną z torem lotu po łuku. Trzymając go delikatnie w dłoni, palca środkowego używając jako wskaźnika kierunku, bierzemy zamach i rzucamy. Na terenach płaskich koszon potoczy się gładko do wybranego przez nas miejsca, na grząskich możemy rzucić dużym lobem. Wiele zależy też od terenu ale generalnie należy ćwiczyć ten sposób wyrzucania koszona zmieniając dystanse i wypróbowując różne metody .
Po wyrzuceniu koszona warto obserwować jego zachowanie na boisku. Tor jego toczenia może powiedzieć nam wiele o pochyłościach czy nierównościach terenu niewidocznych gołym okiem. I tu docieramy do  bardzo istotnej kwestii- jakości koszona. Przepisy precyzują średnicę koszona i umieszczają ja między 25 mm i 35 mm. Popatrzmy jaka to różnica. To się zmieniło.Producenci raczą nas jednak koszonami których średnica oscyluje w okolicach 30 mm. Ale i one nie są jednakowe. Różnią się wagą. Popatrzmy na zdjęcie.
1.     5 i 7 drewniany koszon o wadze 13,5 grama i średnicy  30mm - w kompletach po 6 w opakowaniu (OBUT) – 5 i 7 indywidualne malowanie.
2.     drewniany koszon z lekkiego drewna – waga 5,5 grama i średnicy 28,5 mm. Produkcja chińska.
3 i 4 koszony plastikowe – waga -11,1 grama śr. - 2,9 mm (OBUT w zestawach z kulami rekreacyjnymi)
6. Koszon plastikowy Firmy VMS – waga 19 gramów śr. 31 mm. W zestawach po 5 sztuk – dopuszczony do zawodów przez FFPJP
7. Koszon drewniany – waga 12,5 grama śr. 3,2 mm. (jest na nim napis KICKER  i  wcześniej służył jako piłeczka do piłkarzyków)…; ))

Generalnie należy przyjąć, że koszon powinien jednak ważyć swoje żeby móc wyrzucić go na 10 metr, poza tym, cięższym koszonem łatwiej się manewruje a co z tym idzie łatwiej skierować go tam gdzie chcemy. Niebagatelna też okazuje się być waga w przypadku wiosennych czy jesiennych wiatrów hulających po boiskach. Koszon o wadze 5, 5 grama raczej nie wytrzyma poważniejszych wichur.
Na zakończenie warto wspomnieć o malowaniu. Doskonale do tego celu nadają się koszony drewniane Obuta. Po przetarciu ich drobniutkim papierkiem ściernym  możemy puścić wodze naszej artystycznej wyobraźni i  używając malutkiego pędzelka smarować co tylko sobie wyimaginujemy. A potem płynnie przejść na pisanki  jajeczne wtapiając się w klimat świąt wielkanocnych. Pięknie malowanych koszonów  w święconce i miłych świąt życzę serdecznie.


AKTUALIZACJA
Pod koniec 2017 roku w Regulaminie znalazły się nastepujace zapisy

Artykuł 3
 – Zatwierdzone cele (świnki) Cele są zrobione z drewna lub syntetycznego materiału noszącego znak producenta, który został zatwierdzony przez F.I.P.J.P. wraz z dokładną specyfikacją odnoszącą się do wymaganych standardów.
Ich średnica musi wynosić 30 mm (tolerancja: +/- 1mm). Ich waga musi zawierać się pomiędzy 10 a 18 gramów.
 Pomalowane cele są dopuszczalne, ale w żadnym wypadku cel, również wykonany z drewna, nie może być podatny na podniesienie go za pomocą magnesu.

I tu ciekawostka z wyjątkami z tabeli dopuszczającej koszony do gry.

OBUT : But Noir marquage OBUT - OBUT en relief But déclinable en plusieurs coloris marquage OBUT - OBUT

en relief VMS : les buts portant le label "VMS" sont agréés.


Oba te typy koszonów są dopuszczone. Przy czym koszon OBUTa można podnieść magnesem a koszon VMS jest cięższy niż 18 gramów....: )
Ciekawostki

Specjalny podnosnik do koszonów bez magnesu..; )Malgaski sposób wyrzucania koszona - warto wypróbować...: )Cochonnet – koszon, koszoniak, koszone, kruszon, buszon, świnka, Jack, ta mała drewniana kuleczka.

Jacek Woliński