czwartek, 21 czerwca 2018

Boulhonnete


BOULHONNETE


We Francji istnieje od dawna szereg technik przy pomocy których można „fałszować” kule - podgrzewanie, piaskowanie czy faszerowanie kul..
Najbardziej skuteczne wydaje się być „faszerowanie” kul rożnymi substancjami - od piasku, przez rtęć po ołów. Kula wypełniona takim farszem jest dużo bardziej posłuszna woli gracza, toczy się prosto i niestraszne jej nierówności terenu. Upadając , zachowuje się jak rozkłapciały pomidor, nie odbijając się prawie wcale. Podkręcona zatrzymuje się niemalże w miejscu upadku. W czasie strzału kula taka ma tendencje ( przy  celnym strzale ) do bardzo częstego carreau  z lekkim powrotem (takie miniretro). No kula-marzenie po prostu…
Technologia fałszowania też nie jest trudna , wystarczy wywiercić 2-3mm dziurkę w kuli, wepchnąć do środka watę i wlać od 15 do 30 gramów rtęci lub opiłków ołowiu. Następnie dziurkę zalutować i zaklepać tak żeby śladu nie zostawić . Rtęć swoim ciężarem zawsze będzie obciążała dół kuli powodując lepszą jej „sterowalność”.
Przestępstwo prawie doskonałe, nie dziwi więc fakt, że regulaminy przewidują za ten proceder 15 letnie wykluczenie gracza z szeregów Federacji.
Żeby jednak fałszerstwo to udowodnić trzeba kule przekroić (ciekawe, swoją drogą,  na ilu turniejach sędziwie są wyposażeni w brzeszczot ?? ) . Koszty zniszczonych kul w przypadku nie udowodnienia fałszerstwa ponosi zgłaszający, co oznacza czasem niebagatelny wydatek.
            Aby uniknąć podobnych wpadek firma VMS PLOT producent kul MS Petanque wyprodukowała BOULHONNETE, urządzenie przy pomocy którego można zdiagnozować z dużą dozą prawdopodobieństwa czy kula została sfałszowana (nafaszerowana).
Urządzenie wyposażone jest w pokrętła które pozwalają wypoziomować płaszczyznę na której zakręcimy kulą. Do diagnozy potrzebny nam jest jeszcze stoper. Powinny odbyć się trzy pomiary, po czym wyciągamy średnią.
Wyniki odczytujemy według schematu
  1. Kule Normalne
a)     nowe kule                              > 50 sekund
b)     kule mocno używane            30 – 50 sekund
c)     kule fałszowane                     < 30 sekund
2 . Kule  o nowoczesnej strukturze sferycznej (np. MS PETANQUE)

            a) nowe kule                                      >  22 sekundy
            b) kule mocno używane                    18 -22 sekund
            c) kule fałszowane                             <   18 sekund

Trzeba jedna pamiętać, że wyniki są jedynie orientacyjne i nie można stosować ich do ferowania wyroków. Boulhonnete pozwala nam jednak z dużym prawdopodobieństwem wytypować kule do spotkania z brzeszczotem…: )

W latach 60tych poprzedniego wieku w Marsylii działał gang posługujący się fałszywymi kulami i naciągający przygodnych turystów na grube miliony franków. Często też grywano na mniejsze stawki, jak na warszawskim Bazarze Różyckiegogdzie gdzie istniała struktura naganiaczy namawiających turystów do rozegrania partyjki ze „starszymi panami”.   Trudno byłoby mi uwierzyć w tę historyjkę gdybym sam nie był świadkiem "miniturnieju" zorganizowanego w lokalnym parku w miejscowości Istres, 30 kilometrów od Marsylii. W turnieju brało udział ok. 50 graczy i polegał on na wybiciu kuli stojącej na niewysokim pieńku w odległości ok. 20 metrów od okręgu. Gracze rzucali po kolei a każdy rzut kosztował kilka franków które rzucający wrzucali do plastikowego wiadra stojącego obok koła. Wiadro było wypełnione do połowy i zawierało na pewno kilkaset franków …..; )))Jacek Woliński